Bebeğimde İnek Sütü Alerjisi Var

 

Özellikle bebeklerde ek gıdaya geçme aşamasında gaz sancısı, deri döküntüleri, kanlı ishal, kusma, geçmeyen öksürük ve bronşit gibi belirtiler ilk olarak akla inek sütü proteini alerjisini getirmektedir. Bu nedenle alerjik bünyeye sahip aileler özelikle ek gıdaya geçme aşamasında belirtileri iyi gözlemlemeliler.

 

Eyvah bebeğimi nasıl besleyeceğim

0-6 aylık dönemde inek sütü proteini alerjisi ortaya çıkmışsa o zaman diyeti planlanması gereken bebek değil, annedir. Annenin günlük diyetinden inek sütü içeren besinler çıkarılır ve gerekli besin öğeleri diğer besinlerle sağlanır. Buna Eliminasyon Diyeti denir. Ancak bebekte alerji belirtileri ek gıdaya geçme aşamasında ortaya çıkmışsa hem anne hem de bebek için bir beslenme stratejisi oluşturmak gerekir. 

 

Korkmayın bebeğiniz sağlıklı bir şekilde büyüyecek

Bebeğin beslenmesinden inek sütü ve inek sütü içeren gıdalar çıkarıldıktan sonra büyüme gelişmesini desteklemek ve gerekli olan kalsiyum desteğini sağlamak için bebeğinize uygun beslenme planı oluşturulması gerekir. Bu beslenme planında özel mamalar ve bebeğin ayına uygun ek gıdalar yer alır.

 

Bu mamalar çok kötü kokuyor ama 

Tüm bebek mamaları inek sütü baz alınarak anne sütü kompozisyonuna uygun hale getirilerek üretilir. İnek sütü proteini alerjisinde kullanılan Neocate, Pregomin AS ve Pepti-Junior gibi mamalar ise özel işleme tabi tutulduklarından tat ve koku açısından diğer bebek mamalarına göre biraz daha dezavantajlıdır.

 

Bebeğim mamayı tüketmiyor

Çok sık karşılaştığımız sorunların başında bebeğin mamayı tüketememesi gelmektedir. Bunun için ise mamaya vanilya, vanilya şurubu, taze sıkılmış meyve suları katılabilir. Ayrıca bebeğin büyüme gelişmesi ve beslenme durumuna göre bazen hiç mama kullanmaya bile gerek kalmamaktadır.

 

Benim sütümden bebeğime geçer mi?

Bazı annelerin diyetlerindeki inek sütü proteini emzirmeyle bebeğe geçer, bazılarında ise geçmeyebilir. Bu durumda yapmanız gereken inek sütü içeren besinlerin de annenin diyetinden çıkarılmasıdır. Ancak şu unutulmamalıdır ki inek sütü içeren besinler ayrıca iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Bu nedenle anneye uygun bir diyet planlanması gerekmektedir.

 

Keçi sütü bişey yapmıyormuş

Yapılan çalışmalarda soya sütü, keçi sütü gibi diğer kaynakların da yüksek oranda alerjik olabileceği gösterilmiştir. Bebekten bebeğe farklılık göstermekle beraber bu tür besinlerin kullanılması da önerilmemektedir.

 

Peki başka nelere dikkat etmeliyim?

İyi planlanmış bir diyet hem bebeğin büyüme gelişmesinde hem de annenin sağlık durumunun devamlılığında oldukça önemlidir. Bu nedenle inek sütü içeren tereyağ, margarin, süt tozu, kahve kremaları, süt ile yapılmış makarnalar, bisküvilerden kaçınılmalıdır. 

 

İyi bir etiket okuyucusu olun

Ambalajlı ürünlerin içerisinde sadece  inek sütü var mı? diye bakılmamalıdır. Ayrıca birçok üründe Kazeinat, Kazein, Laktoalbumin gibi süt bazlı yapılar bulunmakta ve bunlar da alerjiyi tetiklemektedir.

 

İyi planlanmış bir beslenme stratejisi bebeğinizin beslenmesinde, büyüme-gelişmesinde sonderece yardımcı olacaktır. Ancak yapılan yanlışlar hastalık süresinin uzamasını, bebeğin kilo alımını ve boy uzamasını olumsuz yönde etkilemektedir.  

 

Uzman Diyetisyen Volkan ÖZKAYA | Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı - BURSA

www.bursadiyet.com