Benim Metabolizmam Yavaş Ama...

 

Su içsem yarıyor, çok az yemek yiyorum ama kilo alıyorum, bir türlü kilo veremiyorum… gibi cümleler kuruyorsanız metabolizma hızınızla ilgili bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Metabolizma hızı; vücudun, temel görevlerini yerine getirmesi için gün içerisinde kullandığı enerji miktarıdır. Günlük aktiviteleriniz, tükettiğiniz yiyecekler ve hormonların etkisiyle metabolizmanız yavaş veya hızlı olabilir. Beslenme tarzı ve yapılan diyetler metabolizma hızına doğrudan etki etmekte; aşırı ve dengesiz kilo kaybına karşı vücut savunma gerçekleştirebilmektedir. Bu savunma mekanizması metabolizmayı daha yavaş çalıştırarak kilo kaybını yavaşlatır, hatta kilo alımına neden olabilir.

 

Metabolizmam yavaşsa ne yapmalıyım?

 

Hatalı diyetler, tiroid, insülin ve kortizol hormonuyla ilgili bozuklukların yanı sıra bazı vitamin yetersizlikleri metabolizma hızının yavaşlamasına neden olabilir. Kolay kilo alımı-zor kilo veriminin nedenleri arasında İnsülin direnci en üstte yer alır. Kilolarınız göbek, bel çevresinde toplandıysa, yemekten sonra çabuk acıkıp, canınız tatlı bir şeyler istiyorsa, acıkınca hızlı bir şekilde yemek yiyor ve sinirli oluyorsanız kilo ile ilgili probleminizin nedenleri arasında insülin direncini sayabilirsiniz. Tiroid hormonu metabolizma hızını ve vücudun çalışma temposunu ayarlayan en önemli hormonların başında gelmekte. Bu nedenle tiroid hormonu yetersizse kilo vermekle ilgili problemler yaşamanız kaçınılmazdır. Ensede biriken yağlar, karındaki mor çatlaklar kortizol hormonunun aşırı miktarda üretildiğini işaret eder ki bu da sizin kilo probleminizin temelini oluşturabilecek diğer bir etken olarak görülür. Öncelikle bu değerlerin normal olup-olmadığına bakılmalı ve gerekirse tedavisi yapılmalıdır.Ayrıca gün boyu yaşanan açlıklar, yetersiz su tüketimi, fiziksel aktivite azlığı, alkol alımı, B12, magnezyum, kalsiyum, demir ve D vitamini yetersizlikleri kilo kaybının önündeki engellerden bir kaçıdır.

 

Metabolizmamı tekrardan hızlandıralım!

 

Yeterli miktarda su tüketin. Unutmayın su metabolizmanın düzenlemesinde önemli bir adımdır. Yetersiz su tüketimi metabolizmanın yavaşlamasına neden olmakta. Günlük 10-12 bardak su tüketimine özen gösterin.

 

Uzun süre açlıktan veya çok düşük kalorili diyetlerden kaçının. Aç kalmak vücut tarafından bir tehdit-kıtlık olarak algılanır ve metabolizma hızı yavaşlar. 

 

Günlük 30-60 dk’lık egzersizler ile metabolizmayı hızlandırırken kilo kaybını da gerçekleştirmektesiniz. Kas kitlesinin artması, güçlü görünmenizi ve güçlü hissetmenizi sağlamanın yanı sıra metabolizmanızı hızlandırmaktadır. Egzersiz ile birlikte iyi planlanmış bir zayıflama programı metabolizma hızının ideal olarak artırılmasında  en iyi sonuca ulaştırır.

 

Kahvaltı yapan bireyler kahvaltı yapmayan bireylere göre %5 daha fazla kalori harcamakta, yani kahvaltı sayesinde kilo kaybı daha hızlı olmakta. Özellikle bir veya iki öğünü atlamak metabolizma hızını ciddi oranda düşürür.

 

Uykunuz düzenli olsun. 6 saatten az uyumak metabolizmayı yavaşlatırken, stres, sinirlilik ve halsizlik gibi durumlara neden olmakta. Ayrıca uykusuzluk iştah hormonları üzerine yanlış sinyaller göndererek gün içerisinde yeme ataklarına sebep olmaktadır.

 

Diyetinizde her öğünde ideal miktarda protein alımı, günlük 150-200 kalori ekstra harcamanıza neden olmakta, tokluk hissini artırmakta, kan şekerinizi dengelemekte, kas miktarının artmasına yardımcı olmaktadır.

 

Özellikle acı biber,zencefil ve köri gibi baharatlar kalp hızını artırır. Tüketilen baharatlarla birlikte %10-20 oranında metabolizma hızlandırılabilir ancak bu egzersiz gibi kalıcı olmayıp, anlık bir hızlandırma olacaktır.

 

Sık sık küçük öğünler tüketin. Uzun süren açlıkta metabolizma yavaşlamakta, bu nedenle kilo vermeniz güçleşmektedir. Öğünler arasındaki sürenin uzun olmasının diğer öğünlerde aşırı beslenmeye neden olacağını unutmayın. 

 

Yeşil çay ve kahve tüketimi de metabolizmayı hızlandırmaktadır. Yeşil çay güçlü antioksidan özelliğinin yanı sıra, içerdiği bileşenlerden dolayı metabolizma hzını %3-4 oranında artırır. Ayrıca kahve tüketimi de, baharatlarda olduğu gibi metabolizma hızında anlık bir artışa neden olacak (yaklaşık %15 artış) ve konsantrasyonunuzu artıracaktır. 

 

 

Uzman Diyetisyen Volkan ÖZKAYA | Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı - BURSA

www.bursadiyet.com