Bilinçli Beslen Sağlıklı Yaşa

 

Sağlıklı beslenmek; obezite, tip II diyabet ve kalp hastalığı gibi ciddi hastalıkları önleyebilir ve sağlıklı bir ömür için size fırsat sunar.

Renk renk sebzeler

Olabildiğince çeşitli türde ve farklı renkte sebze ve meyve tüketimine özen gösterin. Günde en az 5 porsiyon tüketin.

  • Vitamin, mineral ve iyi bir posa kaynağı olduğunu unutmayın

  • A, E ve beta karoten; sebze ve meyvelerde bolca bulunur ve bunlar antioksidan bileşiklerdir

  • Kalp hastalığı, felç ve bazı kanserlerin oluşma riskini azaltır

  • Daha çok doygunluk verir ancak kalorisi düşük olduğundan daha etkili bir kilo kontrolü sağlar

 

Badem

Badem içerisinde bulunan lif, riboflavin, magnezyum, demir, kalsiyum ve omega 3 sayesinde sağlıklı beslenmenin bir tür destekleyicisidir.  Bir porsiyon badem (yaklaşık yedi adet) günlük alınması gereken E vitamininin %15 ini karşılar. Bu da kalp sağlığı için önemli bir değerdir. Ayrıca düzenli tüketilen bademin, kötü kolesterolü (LDL) %6-15 oranında düşürdüğü ortaya konulmuştur. Bademi alırken özellikle tuzsuz ve çiğ olanını tercih edin.

 

Yaban Mersini

Yapılan bilimsel çalışmalar; yaban mersininin kalp hastalığı, diyabet ve bazı kanser gibi kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilen bileşikler (antioksidanlar) ile yüklü olduğunu göstermiştir. Özellikle yapısında bulunan B,C vitaminleri, beta-karoten, antosiyaninler, selenyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko gibi besin öğeleri sayesinde hafıza güçlendirici ve yaşlanmayı geciktirici etkiye sahiptir.

 

Brokoli

İyi bir folat kaynağı olmanın yanı sıra iyi bir C vitamini kaynağıdır da. Antioksidan içeriğinin yanı sıra göz sağlığının korunmasına yardımcı olan A vitamini açısından da önemli bir kaynak olarak önerilmektedir. Lif içeriğinin zengin olması hem sindirim sisteminin işlevsel çalışmasını hem de tokluk hissinin daha fazla oluşmasında da yardımcı olmaktadır.

 

Filizlenmiş buğday (buğday çimi)

Süper besin olarak da anılmaya başlayan buğday çimi; folat, çinko, kalsiyum, magnezyum, A, C ve E vitamini bakımından zengin bir yapıya sahiptir. Bu bileşenler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği, iyi bir antioksidan içeriğine sahip olması sayesinde kanser, anemi, diyabet, kabızlık, enfeksiyon, cilt hastalıkları, ülseratif kolit ve eklem ağrısı gibi durumlarda buğday çimi önerilmektedir. Klorofil açısından zengin olması da dokuların toksinlerden ve zararlı maddelerden temizlenmesine yardımcı olur.

Buğday çimi bir mucize tedavi değildir ve taze meyve ve sebzeleri bol miktarda içeren sağlıklı bir diyetin yerini almamalıdır. Ama makul ve ölçülü kullanıldığında, buğday çimi veya suyunu beslenmenize ekleyebilirsiniz.

 

Çörek otu

Çörek otu yüzyıllardır alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Yeni dönem çalışmalarında ise bağışıklık sistemini güçlendirdiği, kansere ve tümör oluşumuna karşı savunma gerçekleştirdiği, ülser oluşumunun ve iltihap oluşumunun önüne geçtiği, kandaki kötü kolesterolü düşürdüğü ve kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olduğu öne sürülmüştür. 

 

 

Uzman Diyetisyen Volkan ÖZKAYA | Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı - BURSA

www.bursadiyet.com