İnsülin Direnci ile Baş Edebilmenin Yolları

 

Pankreastan yapılan bir hormon olan insülin; hücrelerde kan şekerinin kullanılmasını sağlar. Eğer insülin direnciniz varsa, vücudunuz insülini yeterince üretir ancak etkili bir biçimde kullanamaz. Bunun yerine glikoz kanda birikerek yüksek kan şekerine sebep olur.  Hücreler insüline dirençli olduğunda, bu hormonu daha fazla üretmek için pankreas üzerinde baskı yapar. Bu durum tip 2 diyabete zemin hazırlar. İnsülin direncini yenmek için yapmanız gereken basit kurallar vardır;

 

Kilonuzu kontrol edin; obezite veya aşırı kiloluluk insülin direncinin ana sebepleri arasında yer almakta. Kilonuzda %10’luk kilo kaybı bile insülin direncini kırmanızda yardımcı olur.

 

Bol bol sebze tüketin; sebzeler kalori ve karbonhitrat içerikleri oldukça düşük besinlerdir. Ayrıca hacimleri büyük olduğundan doygunluk hisleri daha fazladır. Lif açısından zengin olması da kan şekerlerinizi dengeler

 

Rengarenk meyve tüketin; lif, vitamin ve minarel deposu olan meyveleri beslenmenizde yer vermeniz insülin direncinizi önlemede size yardımcı olacaktır.

 

Meyve sularından kaçının ve olabildiğince taze mevsim meyvelerini tüketin.

 

Tam tahıllar ve kura baklagiller; lif, vitamin ve minarel açısında zengin tam tahıllı gıdalar diyabet dostudur.  Tam buğday unu, kara buğday, esmer pirinç, kinoa, tam yulaf ve bulguru beslenmenizden eksik etmeyin.

 

Akşam yemeğinize balık ekleyin.  Protein ve omega -3 den zengin balıkları tercih etmeniz hem tokluk hissinizi artıracak hem de kaliteli bir protein kaynağı tüketmiş olacaksınız. Somon, orkinos, ringa, sardalye gibi balıkları tercih edebilirsiniz. Ancak kızartmalardan kaçınmanız son derece önemlidir.

 

Yağlı gıdalardan kaçının; trans ve doymuş yağ içeren besinler insülin direncine sebep olabilir. Bu nedenle günlük yağ alımınızı azaltın.

 

Acı kavun tüketin; yeşil cay, tarçın, çörek otu, şerbetçiotu gibi gıdaların insülin duyarlılığını artırarak insülin direncini azaltmada etkileri olduğu ortaya konmuştur.

 

Egzersiz yapın; her gün 30 dk yürüyüşler hem kilo kaybınızı sağlamakta hem de insülin direncinizi kırmakta size yardımcı olacaktır. 

 

Uzman Diyetisyen Volkan ÖZKAYA | Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı - BURSA

www.bursadiyet.com