GIDA İNTOLERANSI NEDİR?

Gıda İntoleransı, bazı gıdalara karşı vücudumuzun verdiği reaksiyondur. Bireyler, bazı gıdalarda bulunan proteinlere karşı aşırı hassas olurlar ve bu hassasiyetin yaratmış olduğu reaksiyon gıda intoleransıdır. Bu aşırı hassasiyet ya da gıda intoleransı, bireyler üzerinde özellikle aşırı kilo alımı ve fiziksel rahatsızlıklar gibi etkiler yaratır.

 

VÜCUDUMUZUN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ SİNDİRİLMEMİŞ BESİN PROTEİNLERİNE BİR BAKTERİ YA DA VİRÜSMÜŞ GİBİ SALDIRIR

Eğer yediğiniz gıdaları doğru şekilde sindiremiyorsanız  gıda intoleransınız var demektir. Enzimler proteinleri amino asitlere çeviren biyomoleküllerdir ve enzim yetersizliği olan bireylerin proteinleri yanlış ve eksik çevirime uğrar. Bu proteinler bazen direk kan dolaşımına gider ya da bağırsak duvarına saplanır; diğer durumlarda ise eklem ya da beyin zarına yapışabilir. Vücudun savunma sistemi, bu kısmen sindirilmiş molekülleri (proteinleri vs.) hemen bulur ve sonrasında bu aksaklığı diğer birimlere iletir böylece vücudun bağışıklık sistemi tetiklenir.
Sonuç olarak, savunma sistemi bu proteinleri bakteri ve/veya virüs gibi algılar, aktif hale geçer ve tüm gücüyle saldırır. Bu saldırılar, vücudun kendisine zarar vermesine sebep olur, fiziksel rahatsızlıklardan hayati sorunlara kadar ciddi bedensel iltihaplanma ve yan etkiler görülür. Vücudun verdiği reaksiyonlar, çoğu zaman kilo alma, kronik yorgunluk, baş ağrısı, şişkinlik ve irritabl bağırsak sendromu gibi genel sağlık problemleri ile karıştırılır.

LABORATUAR TESTİ YAPTIRMADAN, HANGİ GIDALARA KARŞI İNTOLERANSINIZ OLDUĞUNU KESİN OLARAK ANLAMANIZ ÇOK ZORDUR.

Neden mi? Cevabı çok basit; vücudunuzun belirli gıdalara karşı gösterdiği gıda intoleransı semptomlarının ortaya çıkması üç günü bulabilir ve haftalar boyu devam edebilir. Normal bir insan belirtilen süreçte çok çeşitli gıdalar tüketir, test yapılmadığı takdirde hangi gıdalara karşı intoleransınız olduğunu tespit etmek imkansız bir hal alır.

 

DÜNYA’DA BİR İLK: AKTİF-PASİF İNTOLERANSLARI TESPİT

PinnerTest Gıda İntoleransı Testi, şu an teknolojik olarak dünyanın en gelişmiş testi olup diğer testlerden farkı, aktif ve pasif intoleransları tespit edebilmesidir. Daha önceki tüm testlerde yaşanan en büyük sorun, geçici olarak oluşan intolaransların da test sonuçlarına yansımasıydı. Yani, bir gece önce çok yenilen bir gıda veya vücudun geçici olarak tepki verdiği bir gıda da test sonuçlarında görülebiliyordu.

 

ESKİSİ GİBİ ONLARCA SONUCA SON

PinnerTest, son yıllarda sunulan bu teknoloji ile bu sorunu aşmış oldu ve aktif, pasif intolaransları tespit edebilir hale geldi. Eski testlerde bazen onlarca çıkan sonuçlar, bu son teknoloji ile sadece birkaç gıdaya kadar düşmektedir.

 

DAMARDAN ALINAN KAN ÖRNEĞİNE SON

PinnerTest, eski teknoloji testler gibi damardan kan almak gerektirmemektedir. Parmak ucundan alınan kan testin gerçekleşmesi için yeterli olmaktadır çünkü eski teknoloji testlerde kullanılan Elisa tabletleri artık yerini, yeni teknoloji Microplatelere bırakmıştır.

 

 

Uzman Diyetisyen Volkan ÖZKAYA | Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı - BURSA

www.bursadiyet.com