Hamilelikte Nasıl Beslenmeliyim?

 

Gebelik dönemi, kadınların hem fizyoljik hem de duygusal olarak kendilerini özel hissettikleri bir dönemdir. Gebelik sürecinin hem anne ham de bebek açısında sağlıklı ve rahat geçirilmesi için temel basamaklardan bir tanesi “gebelik dönemine özgü beslenme” dir. Anne karnında ki fetüsün yaklaşık 40 haftalık büyüme ve gelişmesi aşamasında tek yaşamsal kaynağı annedir.

 

Bu süreçteki yetersiz ve dengesiz beslenme; doğum risklerini artırıp anne ve bebek ölümlerine neden olmaktadır. Özellikle beslenme, bebeğin zihinsel ve bedensel olarak büyümesinde en temel basamaktır. Gebelik döneminde anne adayının geçmişindeki beslenme alışkanlıkları ve hastalık durumu da dikkate alınmalıdır.

 

Bireysel farklılıklar dışında HERGÜN:

4 porsiyon süt- yoğurt-peynir

3-4 porsiyon yumurta, et, tavuk, balık, kurubaklagil

6-8 porsiyon taze ve mevsiminde sebze- meyve

6-8 porsiyon ekmek, pirinç, makarna, bulgur

En az 10-12 bardak su tüketilmelidir.

 

Planlı gebelik ise, gebelik öncesinden başlayarak, gebelik süresince ve bazen sonrasında da doktorunuz/diyetisyeniniz multivitamin ve mineral takviyesi önerebilir. Bazı anne adaylarında gebeliğin farklı dönemlerinde ortaya çıkan sağlık sorunları nedeniyle (1. trimestrda bulantı, anemi-kansızlık, 3. trimestrda ödem, toksemi, aşırı kilo alımı, vb.) beslenme programlarında değişiklik gerekebilir. Uygun beslenme tedavisiyle artan besin ögesi ihtiyaçlarının karşılanması ve annenin kan bulgularının ideal düzeyde seyretmesi sağlanarak sağlıklı ve mutlu bir gebelik ve doğum süreci tamamlanabilir.

 

 

Gebelik Kiloları Kabus Olmasın

 

Özellikle son on yılda " gebelik" denince ilk akla gelen kilo alımı! Öncelikle anne adayları bu dönemdeki ağırlık kazanımları ile bebeğin doğum ağırlığının, diğer bir anlamda sağlıklı büyümesinin doğru orantılı olduğunu unutmamalı.

 

Bu dönemde ideal ağırlık kazanımı: ilk 3 ayda 0-2 kg, 4. Aydan itibaren haftalık 0.5kg olmak üzere toplamda 10-14 kg'dır. Kilo almamak için doktorunuzun bilgisi dışında orta/ağır şiddetli fiziksel aktivite yapmak veya düşük kalorili diyetler yapmak gibi yaklaşımlar asla doğru değildir. Şu noktaya odaklanmak gerek: yukarıda ifade edilen kilo kazanımları, gebeliğin sağlıklı gittiğinin bir göstergesidir. Dolayısıyla  doğum sonrası uygun beslenme tedavisiyle kilo kaybı sağlanabilir. Hatta doğum öncesi kilonuzun altına düşmeniz de mümkündür. Emzirme döneminde anne metabolizmasının hızlı olması, uykusuz geceler ve bebek bakımı nedeniyle sürekli aktif olunması gibi durumlar sizi eski kilonuza hızla ulaştıracaktır.

 

Anne adayları gebeliğin keyifli yanlarına odaklanmalı, gebelik dönemine beslenme programına uymalı, önerildiyse vitamin mineral takviyelerini kullanmalı ve doktorunun bilgisi ve önerisi dahilinde fiziksel aktivitelerde bulunarak bu süreci ideal düzeyde kilo alımıyla noktalamalıdır.

 

Uzman Diyetisyen Volkan ÖZKAYA | Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı - BURSA

www.bursadiyet.com