Hangi Diyeti Yapmalıyım

 

İnternetin günlük yaşantımızda çok önemli bir yer tutmasıyla beraber türlü türlü zayıflama diyetlerinin paylaşımı/yayılması ve bizim onlara ulaşılabilirliğimiz oldukça arttı. Ancak bu zayıflama diyetleri bizim için ne kadar uygun? Yaşam tarzımıza, kişisel özelliklerimize ve tabiki en önemlisi sağlık durumumuza uygun olmayan, yani "bireye özgü" planlanmamış zayıflama diyetleri ne kadar bize ait olabilir? 

 

Her dönem yeni bir mucize olarak ortaya atılan popüler diyetlerin adları değişse de, genel özellikleri birbirine benzer: protein içeriği yüksek diyetler, çok düşük kalorili diyetler, ketojenik diyetler, tek/birkaç besine dayalı diyetler ve hazır karışım formülleri 

 

Ama bulduğum diyetle çok hızlı kilo veriyorum

Popüler diyetlerle beraber ilk zamanlarda hızlı bir kilo kaybının verdiği mutluluk, kısa bir süre sonra kilo verememeye bağlı mutsuzluğa, diyete olan uyumun azalmasına ve yeme ataklarına dönüşür. Bireye özgü ve sağlıklı zayıflama diyetlerinde vücut yağ kaybı hedef alınırken, popüler diyetlerde vücut suyu ve kası kaybı olur.  Ayrıca popüler diyetlerin baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, yorgunluk, bulantı-kusma, kalp-damar hastalıkları gibi listeyi uzatabileceğimiz bir çok sağlık sorununu da beraberinde getirir.

 

O zaman benim için uygun diyet hangisi

Bu sorunun tam karşılığı  yaşınızın, kilonuzun, boyunuzun, fiziksel aktivite alışkanlıklarınızın, yaşam tarzınızın, beslenme alışkanlıklarınızın ve biyokimyasal bulgularınızın ön planda tutularak, yani size özgü hazırlanmış diyet programı! 

 

 

Uzman Diyetisyen Volkan ÖZKAYA | Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı - BURSA

www.bursadiyet.com