Bilinçli Beslen Sağlıklı Yaşa

Bize Kalan Miras; Probiyotikler

Çok Zayıfım Kilo Almak İstiyorum

Su Hakkında Her şey

Hastalıkta ve Sağlıkta Vitaminler

Hangi Diyeti Yapmalıyım

Hadi Sayalım; 3 2 1 0

Karbonhidrat Sayımı Hakkında

Bebeğimde İnek Süt Alerjisi Var

Kilo Yapan Uyku mu?

Hamileyim, Nasıl Beslenmeliyim

Depresyondayım ve Kilo Alıyorum

Benim Metabolizmam Yavaş Ama

Çocuğum Çok Kilo Aldı

Üçü Bir Arada; Beslenme, Uyku, Spor

Kefir, İyi fikir

Diyete Başlıyorum

 

 

Please reload

Günlük faaliyetler arasında en çok ihmal etiğimiz su tüketimi aslında yaşamın temelini oluşturan en önemli faaliyettir. 

İnsan sağlığı ve yaşamı üzerinde oldukça aktif etkiye sahip, hayatın devamlılığı için vazgeçilmez yapıtaşları vitaminler doğru ve etkin tüketimi son derece önemlidir. 

Rakamları eğlenceli hale getirdik, saya saya sağlık :)

Özellikle bebeklerde ek gıdaya geçme aşamasında gaz sancısı, deri döküntüleri, kanlı ishal, kusma, geçmeyen öksürük ve bronşit gibi belirtiler ilk olarak akla inek sütü proteini alerjisini getirmektedir. 

Su içsem yarıyor, çok az yemek yiyorum ama kilo alıyorum, bir türlü kilo veremiyorum… gibi cümleler kuruyorsanız metabolizma hızınızla ilgili bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Metabolizma hızı; vücudun, temel görevlerini yerine getirmesi için gün içerisinde kullandığı enerji miktarıdır.

İnternetin günlük yaşantımızda çok önemli bir yer tutmasıyla beraber türlü türlü zayıflama diyetlerinin paylaşımı/yayılması ve bizim onlara ulaşılabilirliğimiz oldukça arttı. Ancak bu zayıflama diyetleri bizim için ne kadar uygun? 

Ve o gün geldi…

“Hayatımda köklü bir değişiklik yapmaya hazırım, eski kiloma geri dönmek istiyorum…” diyorsanız bu hedefinize ulaşmada size yardımcı olacak önemli noktalara değinelim.  Öncelikli olarak neden kilo vermek istediğinize odaklanın ve bunu başaracağınıza inancınız tam olsun. Unutmayınki zayıflamak için hangi diyeti uygularsanız uygulayın, diyetin öznesi hep “SİZ” olacaksınız. 

Küçük Adımlar, Büyük Değişimler

Porsiyon kontrolü, alternatif besin seçimi, uyku rutini, tv ve bilgisayar karşısındaki süreyi sınırlama, yürüyerek telefonla konuşmak.... gibi küçük adımlar, büyük değişimlerin başlangıcıdır.

Kefir, yoğurt gibi fermente bir süt ürünüdür. Krema kıvamında, hafif ekşimsi ve yüksek miktarda probiyotik içeren ve günümüzde trendi artan bir içecek olarak kullanılmaktadır.  Barsağımızda milyonlarca bakteri yaşamaktadır. 

Gebelik dönemi, kadınların hem fizyoljik hem de duygusal olarak kendilerini özel hissettikleri bir dönemdir. Gebelik sürecinin hem anne ham de bebek açısında sağlıklı ve rahat geçirilmesi için temel basamaklardan bir tanesi “gebelik dönemine özgü beslenme” dir. 

Diyabetlilerde (şeker hastalığı) uygulanan Karbonhidrat Sayım yöntemi:  tüketilmesi planlanan veya tüketilen besinlerin içerisindeki karbonhidrat miktarının hesaplanması ve karbonhidrat miktarına göre uygun dozda insülin yapılmasıyla ideal düzeyde kan şekeri elde edilmesidir.

Depresyon, son yılların en önemli sağlık problemleri arasında üst sıralarda yer almaktadır. Depresyona giren bireylerde kilo kontrolünün bozulduğu sık sık karşılaşılan gerçektir. O zaman şu soru akla gelmekte; depresyon mu kilo artışına sebebiyet veriyor yoksa kilo artışı mı depresyona neden oluyor. 

Çocukluk çağı şişmanlığı, 21. yüzyılın en önemli halk sağlığı sorunlarından biridir. Yanlış yeme davranışı, fiziksel hareket azlığı ve genetik faktörler gibi birçok faktöre bağlı olan obezite, kardiyovasküler,  endokrinolojik, gastrointestinal nörolojik kas-iskelet, solunum ve psikolojik sağlık sorunlarına da yol açabilen kompleks bir hastalıktır.  

Sağlıklı beslenmek; obezite, tip II diyabet ve kalp hastalığı gibi ciddi hastalıkları önleyebilir ve sağlıklı bir ömür için size fırsat sunar.

Yüzyıllardır insanların beslenmesinde yerleri olmasına karşın, son yıllarda probiyotiklerin insan sağlığı ve bazı hastalıkların tedavisi üzerindeki etkileri ile ilgili çalışmalar artmış ve buna bağlı olarak bir çok insan tarafından yeni duyulmaya başlamıştır. 

Uykusuzluk durumunda vücut, ayakta kalabilmek için ekstra enerjiye ihtiyaç duyar ve bu durum kişiyi istem dışı yemeye sevk eder. Bu da plan dışı ara öğünler, atıştırmalıklar ve hatta yeme ataklarıyla son bulur. 

Kilo alma sürecinin başında ipucu kelimemiz “kalori” değil, “ sevdiğim yiyecekler “ olmalıdır.