Su Hakkında Her Şey 

 

Yaşamsal faaliyetlerimizin devamlılığı için vazgeçilmez olan su, vücut suyunun dengede tutulmasında, vücudun normal işlevlerini yerine getirebilmesinde, cilt sağlığında, kan akışkanlığının düzenli olmasında ve vücut ısısının istenilen seviyelerde tutulmasında son derecede önemlidir. Bu nedenle suyun yetersiz tüketilmesi pek çok sağlık sorununa sebebiyet verebilir.

 

Peki ne kadar su tüketmeliyim?

 

Bireyden bireye farklılık göstermekle beraber sağlıklı bir kadının günde 10 bardak, erkeğin ise 14 bardak su içmesi önerilmektedir. Kilo fazlası olan kişilerin bu miktara; her fazla 5 kg başına 1 bardak fazla su eklemeleri gerekmektedir. Diğer bir pratik hesaplama yöntemi de yetişkinlerde harcanan her kalori başına 1-1,5 mililitre (ml) suya gereksinim vardır.

 

Yetersiz su tüketiminin sinyalleri

 

Kabızlık, kuru ve dökülen deri, burun tıkanıklıkları, yineleyen idrar yolu enfeksiyonları, kuru öksürük, baş ağrısı ve böbrek taşları yeterli su içilmediği zaman sıkça karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır. Su içmek için susamayı beklemek yanlış bir davranıştır. Bunun yerine gün içerisinde düzenli su içme alışkanlığı kazanılması gerekmektedir. Özellikle ağır ve sıcak ortamda çalışan bireyler ve yoğun egzersiz yapanların susama hissi ortaya çıkmadan su tüketmeleri gerekmektedir.

 

Su içme alışkanlığım yok…

 

2 bardak sabah kalkar kalkmaz

1 bardak işe başlamadan önce

1 bardak öğle yemeğine başlamadan

1 bardak akşam yemeğine başlamadan

1 bardak yatmadan önce ………..gibi kendi yaşam tarzınıza uygun bir motto belirleyerek günlük su ihtiyacınızın yarısını karşıladınız bile! Geri kalan tüketim miktarını da diğer su/sıvı kaynaklardan (çorba, süt, ayran, bitki çayları vb.) tamamlayarak ideal su tüketiminize ulaşabilirsiniz.

 

Ama ben su içemiyorum ki

 

Evet bazı bireyler su içme konusunda ciddi problemler yaşamaktalar. Bunun için su içmeyi zevkli hale getirmek  iyi bir çözüm olabilir. Örneğin suya taze meyve veya aromalı bitkiler ekleyerek tat ve kokusunu değiştirip tüketimi daha tercih edilebilir hale getirebilirsiniz. 

 

 

Uzman Diyetisyen Volkan ÖZKAYA | Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı - BURSA

www.bursadiyet.com