Üçü Bir Arada: Beslenme, Uyku, Spor

 

Fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı olmanın önemli belirleyicilerinden biride uykudur. Uyku vücudun dinlenmesi ve bir sonraki güne adeta tekrardan şarj olması için gereklidir. Yetersiz uyku; huzursuzluk, konsantrasyon güçlüğü, yorgunluk ve stresle baş edememe gibi durumları doğurur. Zayıflama programına başlandığında uykusuzluğun etkisiyle diyete olan uyum ve motivasyon azalır.  Aynı zamanda 6 saatten az uyku, bir sonraki günde yorgun ve sinirli olmanızı, iştah üzerinde etkili olan hormonların (leptin, ghrelin) yanlış uyarılmasını ve buna bağlı olarak daha çok yeme isteğinizi artırır. Ayrıca gece geçirilen sürenin uzamasına bağlı olarak ekstra 200-400 kalori almanıza neden olacaktır ki bu durum kilo vermenizi zorlaştırır.

 

Yapılan çalışmalar en ideal uyku süresinin 7-8 saat olduğunu söylemektedir. Düzenli uyku ile kilo kaybınızı ve diyete olan uyumunuzu daha da artıracağınızı unutmayın.

 

Etkin ve düzenli bir uyku rutini kurulduktan sonra sağlıklı yaşam için bir sonraki adım, iyi planlanmış bir beslenme tarzının oluşturulmasıdır. Özellikle besin çeşitliliği sağlamak diyetinizin temelini oluşturmalıdır. Renk çeşitliliği sağlanmış sebze/meyveler, lif açısından zengin besinler, proteini yüksek gıdalar, tuz ve şekeri olabildiğince az içeren yiyecekler tercih edilmelidir. Ayrıca seçtiğiniz  yiyeceklerinde nasıl hazırlandığıda çok önemlidir. Haşlama, fırınlama, ızgara vb. yöntemler tercih etmeniz diyetinizde size yardımcı olacaktır. Çok düşük kalorili diyetlerden kaçınmanız da etkili kilo vermenizi sağlayan en önemli adımdır. bu tarz popüler diyetler ilk zamanlarda hızlı kilo kaybını sağlasa da uzun vadede kilo alımı olarak size geri dönecektir. metabolizmanızı hızlandıracak davranışları benimseyin. Her zaman çantanızda veya cebinizde fındık/çiğ badem vb veya sağlıklı bir atıştırmalıkları taşın ki aşırı yemenin önününe geçen anahtarı bulundurmuş olursunuz.  Yaşam tarzınızı göz önünde bulundurarak gece geç saatlerde yeme alışkanlığınızdan uzaklaşmalısınız. 

 

Beslenme ve egzersiz el ele giden, birbirini tamamlayan, sağlıklı olmamızın temelini oluşturan en önemli bileşenlerdir. Ne zaman, nasıl bir beslenme çeşidi seçtiğiniz kadar, nasıl ve hangi düzeyde egzersiz yaptığınız da önemlidir. Yaşam tarzınıza uygun bir egzersiz programı oluşturmanız, egzersiz programınızın devamlılığı için önemlidir. Size uygun olmayan egzersiz programları, çabuk yorulmanıza, çeşitli kas ve kalp rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Kilo kaybının sağlanmasında en önemli kural, harcanan enerjinin alınan enerjiden yüksek olmasıdır. Bu nedenle iyi planlanmış bir beslenme programının yanı sıra iyi planlanmış bir egzersiz programı da gereklidir. Egzersiz metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olurken, daha fazla enerji harcamanıza, kas kitlemizin artmasına ve kilo kaybınızın desteklenmesini sağlar. önerilen spor haftanın bir çok günü en az 30 dakikalık yürüyüşler veya yine haftanın bir kaç günü aerobik hareketler yapmanız hem metabolizmanızı hızlandıracak, hem kilo vermenize yardımcı olacak hem de sağlıklı olmanız için gereken koşulları yerine getirmenizi sağlayacaktır.

 

 

Uzman Diyetisyen Volkan ÖZKAYA | Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı - BURSA

www.bursadiyet.com